SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

14790
post-template-default,single,single-post,postid-14790,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Co to jest flex w butach narciarskich?

Co to jest flex w butach narciarskich

Co to jest flex w butach narciarskich?

5/5 - (1 ocena)

Co to jest flex w butach narciarskich? Jest to swoisty wskaźnik twardości butów określający ich sztywność. Wartość ta w przypadku najmiększych butów wynosi 60, a w najtwardszych sięga 140, czy jeszcze więcej dla butów wyścigowych, czy wyczynowych. Razem z rozmiarem i szerokością jest to podstawowa wartość, którą musimy brać pod uwagę kupując nowe buty do nart.

Jak uzyskuje się odpowiedni flex w butach narciarskich?

Pożądany flex producenci osiągają poprzez wykorzystanie różnych materiałów w budowie skorupy butów narciarskich, a uzyskuje się to w wyniku różnicowania grubości materiałów w rezultacie konstrukcji buta. Istotna dla flexu, czyli twardości jest także liczba klamer i wytrzymałość strapa znajdującego się na górze kołnierza buta. Ważnym czynnikiem determinującym twardość tego rodzaju produktu jest również sztywność buta wewnętrznego.

Jaki flex wybrać w butach narciarskich?

Co to jest flex w butach narciarskic
Buty narciarskie Atomic

Wybór wyznaczajmy przede wszystkim poziomem naszych umiejętności i wagą naszego ciała.

Flex w butach narciarskich dla kobiet: od 60 do 90 – początkujący, jeżdżący rekreacyjnie. Od 90 do 110 – osoba średniozaawansowana. Od 110 do 120 – zaawansowani. 130 – dla zawodowców.

Flex w butach narciarskich dla mężczyzn: od 70 do 90 – początkujący. Od 90 do 120 – średniozaawansowani. Od 120 do 130 – zaawansowani lub narciarze z masą. 140 – osoby startujące w zawodach.

Flex w butach narciarskich może się zmieniać

Parametr ten może zmieniać się w zależności od kilku czynników. Jednym z nim jest temperatura. Warto zaznaczyć tutaj przede wszystkim fakt, iż tworzywa sztuczne z jakich wykonane są buty do nart zjazdowych są mało odporne na zmianę temperatury i robią się zwyczajnie sztywniejsze w chłodniejsze dni. W rezultacie podczas przymierzania butów narciarskich w sklepie bież pod uwagę, że na stoku będzie zimniej, a but w tamtych warunkach usztywni się.

Na sztywność butów może wpływać także ciasność klamer ulokowanych na mankiecie i pasku.

Istotnym parametrem determinującym omawiany czynnik jest także wiek buta. Wraz z wiekiem but będzie bardziej miękki.

Zwróć na to uwagę!

Wartość twardości butów narciarskich określa ich sztywność, a także prędkość reagowania. Jeżeli jesteś nastawiony na osiągi, czy też ważysz więcej wybierz buty z wyższym parametrem. Początkujący i nastawieni na rekreacyjną jazdę z niższą wagą powinni wybrać mniejsze, czy pośrednie wartości tego współczynnika.

Buty narciarskie 2023 znajdziejsz na SnowSport!

Co to jest flex w butach narciarskich
Buty narciarskie Salomon

Dobre buty narciarskie znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst –  Narty Do Jazdy W Puchu Atomic Bent Chetler 120!

No Comments

Post a Comment