SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

5634
post-template-default,single,single-post,postid-5634,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Gogle narciarskie – jakie technologie są szczególnie ważne?

gogle narciarskie

Gogle narciarskie – jakie technologie są szczególnie ważne?

Współczesne gogle narciarskie są niemal zawsze projektowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Nic więc dziwnego w tym, że nowy sprzęt diametralnie różni się od akcesoriów wyprodukowanych przed laty. Co prawda, zasadniczy wygląd oraz funkcjonalność gogli narciarskich nie ulega zmianom. Sekret tkwi jednak w jakości wykonania, która zapewnia miłośnikom zimowego szaleństwa coraz większe możliwości. Jakie technologie są aktualnie stosowane w przypadku takiego sprzętu?

gogle narciarskie

Gogle narciarskie jako sposób na ochronę wzroku

Przez wiele lat konstruktorzy sprzętu narciarskiego wychodzili z założenia, że gogle powinny zabezpieczać głównie przed padającym śniegiem oraz silnym wiatrem. Dopiero wraz z upływem czasu zaczęto także zwracać uwagę na kwestię ochrony wzroku. Wiadomo bowiem, iż długotrwałe narażenie na promieniowanie UV to poważne niebezpieczeństwo dla narciarzy oraz snowboardzistów. Co gorsza, śnieg pokrywający stoki narciarskie doskonale odbija promienie słoneczne. Przez to ich negatywny wpływ na wzrok okazuje się jeszcze większy. Zrozumienie tego zagrożenia skłoniło producentów gogli do wprowadzenia zmian podczas tworzenia sprzętu.

Niemal wszystkie współczesne gogle narciarskie są wyposażone w filtr z określoną przepuszczalnością światła. Jego zadaniem jest ochrona wzroku narciarza przed zbyt silnym działaniem promieni słonecznych. Oczywiście filtry w poszczególnych modelach gogli mają zupełnie inne parametry. Najsłabszą ochronę zapewniają filtry oznaczone jako S0 (około 90% przepuszczalności) oraz S1 (w zależności od modelu – od 50 do około 80% przepuszczalności). Z drugiej strony na rynku można bez problemu znaleźć gogle narciarskie, które mają znacznie mocniejsze filtry. Oznaczenie S3 (około 10-18% przepuszczalności) lub S4 (3-8% przepuszczalności) będzie odpowiednie dla osób jeżdżących po wyjątkowo nasłonecznionych stokach. Zupełnie osobnym zagadnieniem są natomiast filtry UV. Ochrona przed promieniami ultrafioletowymi ma ogromne znaczenie podczas wielogodzinnej jazdy na nartach. Właśnie dlatego warto sprawdzić, czy wybrane gogle narciarskie zabezpieczają przed szkodliwym działaniem UV.

gogle narciarskie i nowoczesne technologie

Gogle narciarskie i rewolucja w dziedzinie optyki

Aby jeszcze bardziej poprawić komfort użytkowników, producenci gogli postanowili wdrożyć do swoich produktów technologie, które z powodzeniem są wykorzystywane w optyce. Doskonałym przykładem jest polaryzacja. Przez długi czas była ona powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Dopiero ostatnie lata przyniosły ciekawą alternatywę dla tradycyjnego sprzętu z polaryzacją. Gogle narciarskie z fotochromem zdobywają coraz większe uznanie wśród pasjonatów sportów zimowych. Ich największą zaletą jest automatyczne dopasowywanie się do panujących warunków atmosferycznych.

Trzeba również wspomnieć o tym, że producenci gogli narciarskich nieustannie wprowadzają do swoich produktów nowe technologie. Dużym zainteresowaniem cieszy się np. system wymiennych szyb w goglach. Warto także wspomnieć o bardzo ciekawym rozwiązaniu, które zostało zaprezentowane przez firmę Oakley. Technologia PRIZM zastosowana w goglach sprawia, że pole widzenia ma niespotykaną dotąd ostrość i kontrast. Dzięki temu narciarz jest w stanie dostrzec każdą nierówność, muldę lub zaspę na swojej drodze.

Niewątpliwie gogle narciarskie zawierające nowoczesne rozwiązania technologiczne będą znacznie droższe niż ich mniej rozbudowane odpowiedniki. Jednak w wielu przypadkach jest to naprawdę opłacalna inwestycja, która przekłada się na większy komfort podczas jazdy.

No Comments

Post a Comment