SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

10132
post-template-default,single,single-post,postid-10132,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Narty na każde warunki – jak je dobrać?

Narty na każde warunki – jak je dobrać?

5/5 - (1 ocena)

Jakie narty kupić, jeśli chcę mieć tylko jedną parę? Jeśli chcę mieć prawdziwe narty na każde warunki!
Każdy z nas chciałby posiadać narty na każde warunki z kilku powodów. Zaczynając od kwestii finansowych, po wygodę. Niestety w tym artykule nie dowiecie się jaki konkretny model nart nadaje się na każde warunki. Dowiecie się jednak jaka jest różnica w obrębie grup dostępnych na rynku.

Narty uniwersalne – jak dobrać takie narty?

Jeżeli ktoś posiada FIS-owskie narty slalomowe, czy bardzo szerokie narty do jazdy po puchu, to niestety nie będą to narty zjazdowe na każde warunki panujące na stoku. Przede wszystkim musimy sobie zadać bardzo ważne pytania:

  • Na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy?
  • Ile dni w roku chcemy spędzić na stoku?
  • Jaki mamy budżet?
  • Gdzie będziemy jeździć?

Pamiętajmy żeby na powyższe pytania odpowiedzieć sobie szczerze, ponieważ będzie to miało istotny wpływ na wybór nart na każde warunki dostosowane do naszych potrzeb.

Dla kogo – kategorie nart – jak dobrać do umiejętności?

Zacznijmy od osoby początkującej. Tutaj proponuje wybrać miękkie narty typu Allround, silnie taliowane, o promieniu skrętu ok 14m. Takie narty nie będą sprawiały problemu osobie początkującej. Będą wręcz wspierały rozwój jej umiejętności narciarskich.
Tak więc, jeżeli jesteśmy mężczyzną o średniej budowie, wybierzmy długość w granicach 165-170cm o talii w granicach 72-76mm. Narty nie mogą być zbyt wąskie, ponieważ pamiętajmy, że szukamy nart na każde warunki. Na twardą trasę, miękki śnieg, muldy czy lód. Kolejną istotną sprawą jest to, że narty nie powinny być zbyt sztywne w osi poprzecznej. Im są sztywniejsze, tym wybaczają mniej błędów, więc na początku może to być utrudnienie.

Kolejną kategorię tworzą osoby średnio-zaawansowane, czyli osoby, które poradzą sobie w obrębie każdej trasy. Tutaj możemy wybrać narty typu Allround lub Allmountain. Przykładowo dla mężczyzny średniego wzrostu możemy wybrać długość 170-175cm, o promieniu skrętu 15-16m. Wybieramy narty nieco sztywniejsze, które lepiej trzymają krawędź, oraz pozwalają na bardziej precyzyjne wiraże. Lepsze umiejętności to większe szybkości i przeciążenia jakie zaczynają działać na narty w skręcie. Dlatego ich sztywność zaczyna tutaj mieć znaczenie.

Trzecią grupę tworzą eksperci, oraz osoby, które jeżdżą bardzo dobrze, ale nie mają czasu na spędzenie kilku tygodni na stoku. Nie potrzebują więc kilku par nart. Na śniegu spędzają powiedzmy tydzień na swoim sprzęcie, przygotowanym według swoich parametrów. Są to osoby, które chcą posiadać własną parę nart, ale taką na każde warunki. Tutaj proponuje również narty Allmountain, ale podzieliłbym je na 2 podgrupy:

Rodzaje nart…czy istnieją narty na każde warunki?

Narty Performance, które są bardzo szybkie i radzą sobie idealnie na dobrze przygotowanych trasach, ale nieco gorzej na stokach nieprzygotowanych, oraz narty allmountain classic, w których sytuacja jest odwrotna. Radzą sobie świetnie w terenie i na trudnych warunkowo trasach, ale nieco gorzej na dobrze przygotowanych trasach.

Jeżeli chodzi o performance, to są to narty niewrażliwe na warunki śniegowe panujące na stoku. Przeznaczone są do szybkiego narciarstwa, ciętym śladem niezależnie od stanu tras. W godzinach porannych poradzą sobie niemal każde dobrze skonstruowane narty, ale po południu, szczególnie w czasie ferii te trasy już nie wyglądają tak kolorowo.

Narty na każde warunki
Narty na każde warunki

Została nam ostatnia grupa, czyli Allmountain classic, czyli dla osób lubiących jeździć poza trasą, o budowie typu sandwich, bardzo zbliżone do nart freeride, mających 90-95 mm pod butami narciarskimi. Są to narty dzięki którym możemy jezdzić bez stresu w terenie, ale również możemy śmigać na stokach przygotowanych.

Podsumowując, jeżeli szukamy nart na każde warunki, moim zdaniem najlepszym wyborem będą narty typu Allmountain. Można o nich powiedzieć, że są to naprawdę uniwersalne narty !

Niesamowite narty Allmountain , które uprzyjemnią każdy zakręt dostępne w naszym internetowym sklepie na snowsport.pl. Zapraszamy także do przeczytania naszej wcześniejszej publikacji jeżeli interesują Ciebie inne deski z linii V-Shape 2021 Narty Head V-Shape V10 2021 – Chcesz Zjechać Z Każdego Szlaku?

No Comments

Post a Comment